StaroDzierzgonianie

Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzierzgoniu realizuje projekt pn. „Zespół Ludowy StaroDierzgonianie – nauka śpiewu i tańca wraz z wyposażeniem”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”  w zakresie małych projektów objętego PROW na lata 2007-2013.

 

Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne

w Starym Dzierzgoniu

Reklama

Motławianki

Aniołki Buzanka

Dożynki Gminne 2009 PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 21 Wrzesień 2009 21:03

W niedzielę, 20 września 2009 r., odbyły się Gminne Dożynki w Starym Dzierzgoniu. Jako ostatnia gmina w powiecie sztumskim uczciliśmy trud rolników. Gminne Święto Plonów rozpoczęto mszą św. w miejscowym kościele celebrowaną przez proboszcza ks. kan. Antoniego Myjaka.

Starościna dożynek wręcza bochen dożynkowy ks. kan. Antoniemu Myjakowi

Tegoroczni starości dożynek: Wioletta i Lech Myślińscy, rolnicy z sołectwa Folwark, wręczyli kapłanowi celebrującemu mszę św. bochen chleba i kosz pełen darów. Chleb został podzielony i rozdany wiernym uczestniczącym we mszy. Zwyczaj ten od kilku lat funkcjonuje podczas uroczystej mszy dożynkowej w Starym Dzierzgoniu.

Ks. kan. Antoni Myjak dzieli się chlebem dożynkowym z wiernymi

Zawsze też chlebem dzieli się aktualny wójt Gminy. W tym przypadku jest to  mgr Ludwik Butkiewicz.

Podczas mszy wystawia się też wieńce dożynkowe wykonane z okazji Gminnych Dożynek przez sołectwa. Wieńce te, w barwnym korowodzie, przenosi się potem na miejsce obchodów dożynkowych. W roku bieżącym pięć sołectw wykonało piękne wieńce dożynkowe.

Wieniec z sołectwa Stary Dzierzgoń

Wieniec z sołectwa Myślice

Wieniec z sołectwa Folwark

Wieniec z sołectwa Stare Miasto

Wieniec z sołectwa Lubochowo

Po mszy św. uformowano korowód dożynkowy, który przemaszerował przez Stary Dzierzgoń na plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury.

W korowodzie uczestniczył m.in. Jacek Kurski poseł do Parlamentu Europejskiego ...

... zespół ludowy "Czerninianki", ...

 ... oraz delegacje z sołectw...

... i mieszkańcy gminy.

Od lewej: Ludwik Butkiewicz - wójt gminy, poseł Jacek Kurski, starosta powiatowy Piotr Stec i Teresa Skolimowska - radna sejmiku wojewódzkiego

Po przemarszu, na placu przed udekorowaną sceną, ustawili się zaproszeni goście, starości dożynek, delegacje w wieńcami oraz mieszkańcy gminy Stary Dzierzgoń i gmin ościennych.

Wioletta i Lech Myślińscy - starości Gminnych Dożynek

Nastąpił główny element dożynkowy czyli wręczenie bochna dożynkowego chleba oraz wieńców dożynkowych dla gospodarza dożynek, wójta gminy mgr Ludwika Butkiewicza

Wręczanie chleba dożynkowego, ...

... i wieńców dożynkowych.

Następnie wójt gminy podziękował rolnikom za trud poniesiony podczas tegorocznych żniw, europoseł Jacek Kurski dołączył się do życzeń i obaj panowie, wspólnie ze starostami dożynek, podzielili się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek.

Przemówienie wójta gminy

Życzenia od europosła

Łamanie się chlebem dożynkowym

W części artystycznej obrzędu dożynkowego, wystąpił ludowy zespół wokalny "Czerninianki" z Koła Gospodyń Wiejskich z Czernina. Koncert pieśni ludowych bardzo podobał się publiczności. Zespół ubrany w stroje ludowe bardzo ładnie prezentował się na starodzierzgońskiej scenie.

W tej części programu wręczono także nagrody  wójta w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wszystkie wieńce nagrodzono jednakowymi nagrodami. Otrzymały ją wykonawczynie, czyli członkinie  KGW z Lubochowa, Starego Miasta, Myślic i Starego Dzierzgonia. Dodatkową nagrodę ufundował poseł Jacek Kurski i otrzymał go wieniec  z sołectwa Folwark.

Nagrodę za wieniec dla sołectwa Folwark odebrała Barbara Małachowska

Marzena Piecek i Barbara Kurt z KGW Stary Dzierzgoń

Została jeszcze wręczona nagroda wójta gminy Ludwika Butkiewicza, w postaci ufundowanego czesnego w szkole muzycznej, dla młodej piosenkarki z Gminnego Ośrodka Kultury - Alicji Dubień i nagrody dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Zofii Zienkiewicz - Zima, dla wspomnianej Ali Dubień i następnej naszej wokalistki, Martyny Czalej, za współpracę przy realizacji programu Gryf. Obie piosenkarki nagrały teledysk promujący program Gryf i PUP w Sztumie z siedzibą w Dzierzgoniu.

Nagroda wójta dla Ali Dubień

Nagroda dyrektora PUP dla Ali Dubień i Martyny Czalej

No i zaczął się festyn dożynkowy. Pogoda tego dnia była wspaniała. Nic więc dziwnego, że zabawa zapowiadała się doskonale. Nasi konferansjerzy: Justyna Przybyszewska i Marek Czarnecki zapraszali do korzystania z licznych atrakcji przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury - organizatora dożynek.

Marek Czarnecki i Justyna Przybyszewska prowadzący festyn

Atrakcji było naprawdę dużo. Ogromnym powodzeniem cieszył się finał akcji pod nazwą "Święto pieczonego ziemniaka", którą przeprowadził GOK w ramach realizacji Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. W ramach tego projektu, cztery Koła Gospodyń Wiejskich: z Lubochowa, Myślic, Starego Miasta i Starego Dzierzgonia wystawiły podczas dożynek, wcześniej przygotowane potrawy z ziemniaków.

Do ziemniaczanej porcji dołączony był los, który uczestniczył w losowaniu atrakcyjnych nagród

Każdy mógł spróbować pysznych ruskich pierogów z soczewicą i twarogiem, placka cygańkiego, ziemniaczanych andrutów i klusek ziemniaczanych z mięsem. Ziemniaczane potrawy cieszyły się ogromnym powodzeniem, jak i pyszne ciasta upieczone przez panie z KGW.

Ziemniaczane andruty z KGW Myślice

Pierogi z KGW Lubochowo

Placek cygański i ciasta z KGW Stary Dzierzgoń

Do tego serwowano darmową grochówkę i wydano jej ponad 350 litrów, czyli przeszło 1000 porcji. Grochówka z kuchni polowej ma specyficzny, nieporównywalny smak i aromat.

Były i inne stoiska z jadłem i napojami. Całe mnóstwo atrakcji dla dzieci, które bawiły się na całego. Barwne stoiska z zabawkami, dmuchane zjeżdżalnie, balony, wata cukrowa, itp.

Barwne dmuchańce przyciągały dzieci

Stoisko z cukierkami

Było też coś dla ducha. Oferta artystyczna opierała się głównie na rodzimych artystach i wykonawcach z zaprzyjaźnionych domów kultury i szkół. Była jednak bogata i ciekawa. Po kolei wystąpili:

Grupa wokalna "New Refren" w składzie: Ala Dubień, Natalia Balkiewicz, Marlena Jędrzejak, Karolina Słowik i Ewelina Cendrowska

Grupa wokalna "D'Amo" w składzie: Ala Dubień, Ola Buzanowska, Dominika Szwamber i Martyna Czalej

Duet "Kate and Max" czyli Kasia Przybysz i Marek Czarnecki ...

... z towarzyszeniem Anety Cendrowskiej i Justyny Przybyszewskiej

Ala Dubień

"The Knobs" z Mikołajek Pomorskich

Zespół tańca szkockiego "Jumping Goats" z Zespołu Szkół w Dzierzgoniu

Max Cover i "Refren" w składzie: Dorota Kolasa, Aneta Cendrowska i Justyna Przybyszewska

Dżastina i Max Cover

Grupa "Panzerfaust" z Mikołajek Pomorskich

Rozlosowano nagrody w loterii "Święta pieczonego ziemniaka". Losowania dokonano na scenie głównej, na oczach bardzo licznej widowni.

Na dożynki przybyło mnóstwo ludzi. Pogoda była wspaniała, nic więc dziwnego, że frekwencja dopisywała przez całe dożynki.

Na zakończenie dożynek organizatorzy zaprosili wszystkich do zabawy tanecznej na wolnym powietrzu. Do tańca grał zespół wokalno - muzyczny "De - Tonacja". Zabawa trwała do poźnych godzin nocnych.

Zespół "De - Tonacja"

Zabawa trwała do późnej nocy

Były to bardzo udane dożynki. Warto było czekać z organizacją do końca września. Chyba jako jedyni w powiecie sztumskim mieliśmy taką pogodę podczas dożynek.

Dożynki, na zlecenie Urzędu Gminy, zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzierzgoniu.

Dyrektor GOK Andrzej Czapliński bardzo dziękuje swoim pracownikom: Romanie Lewkowicz, Jolancie Brzozowskiej, Agnieszce Prokop, Danucie Sinko, Markowi Kordanowi za osobiste zaangażowanie podczas organizacji i prowadzenia dożynek.

Dziękujemy także wolontariuszom zaangażowanym w prace organizacyjne: konferansjerom Justynie Przybyszewskiej i Markowi Czarneckiemu, Bożenie i Andrzejowi Lemańczyk, Barbarze Doleckiej, KGW ze Starego Dzierzgonia, Myślic, Starego Miasta i Lubochowa, Szkole Podstawowej w Starym Dzierzgoniu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Dzierzgoniu.

Specjalne podziękowania składamy dla dyrektora i pracowników Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej za przygotowanie placu do dożynek, logistykę, pomoc przy rozkładaniui składaniu sprzętu, itp. 

Na stronie http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dozynki_w_starym_dzierzgoniu_110563.html 

znajdziesz artykuł o dożynkach autorstwa Bartosza Zięby z Górek.

Zmieniony ( Poniedziałek, 28 Wrzesień 2009 16:11 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS