StaroDzierzgonianie

Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzierzgoniu realizuje projekt pn. „Zespół Ludowy StaroDierzgonianie – nauka śpiewu i tańca wraz z wyposażeniem”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”  w zakresie małych projektów objętego PROW na lata 2007-2013.

 

Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne

w Starym Dzierzgoniu

Reklama

Motławianki

Aniołki Buzanka

Święto Plonów 2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 01 Wrzesień 2023 07:08

Święto Plonów to czas dziękczynny za ukończenie żniw i prac polowych.

W sobotę 26 sierpnia br. odbyła się wspaniała uroczystość - Święto Plonów Gminy Stary Dzierzgoń. Część oficjalna rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Piotra i Pawła w Starym Mieście z udziałem trzech księży, którym przewodniczył ks. kan. Antoni Myjak – proboszcz parafii Stary Dzierzgoń. Uroczysty charakter ceremonii podkreślił udział orkiestry OSP z Zielonki Pasłęckiej. Po mszy świętej dożynkowy korowód wieńców wraz z uczestnikami przemaszerował na stadion sportowy w Starym Mieście, gdzie rozpoczęto obrzędy dożynkowe.

Zgodnie z tradycją, Starostowie dożynek – Paulina i  Grzegorz Dziwirz, przekazali gospodarzowi gminy Markowi Turlej chleb upieczony z ziarna tegorocznych zbiorów. Aby nikomu go w tym roku nie zabrakło, chleb został rozdzielony wśród wszystkich uczestników Święta Plonów. Dla osłody ciężkich dni prac polowych, podzielono również tort przygotowany z okazji zakończenia zbiorów plonów naszych ziem.

W dalszej części nadszedł czas na słowa podziękowania i uznania dla pracy rolników, które popłynęły z ust gospodarza gminy Marka Turlej a także zaproszonych gości Pana Karola Rabenda – Wiceministra aktywów państwowych oraz Pana Kazimierza Szewczun – Wicestarosty Powiatu Sztumskiego. Cieszymy się, że pomimo wielu obowiązków, dojechał do nas Józef Sarnowski – Wicemarszałek województwa pomorskiego.

Panie z KGW z Przezmarka obtańcowały wieńce dożynkowe, co było zapowiedzią rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Do konkursu stanęło 5 wieńców przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich ze Starego Miasta, Starego Dzierzgonia, Myślic, Lubochowa oraz Przezmarka. Doceniając zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie wieńców, komisja zdecydowała o przyznaniu wszystkim KGW pierwszych miejsc! Serdecznie gratulujemy Paniom z KGW z Przezmarka, których wieniec został wyłoniony do reprezentacji Gminy Stary Dzierzgoń w konkursie na dożynkach wojewódzkich w Szemudzie.

W trakcie Święta Plonów rozstrzygnięto i nagrodzono uczestników konkursu zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Dzierzgoniu „Bezpieczne wakacje na wsi”. Dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego „Twórcza Chata” wykazały się niezwykłym talentem i włożyły wiele serca w tworzenie swych prac plastycznych.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsze na scenie wystąpiły solistki Jagoda Wernerowska oraz Weronika Gida. Pełne uśmiechu i energii zaprezentowały utwory przygotowane na zajęciach wokalnych prowadzonych przez Dyrektora GCKB Sławomira Buzanowskiego. Nie zabrakło także ludowego akcentu i występów lokalnych zespołów – swój repertuar odśpiewały Panie z zespołu Aniołki Buzanka oraz Motławianki. Następnie Teatr Muzyczny „Hals” przedstawił ciekawy i zabawny program artystyczny pt. „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Gorące włoskie rytmy, piękne tancerki i niesamowity sceniczny temperament, to oczywiście występ Andrea Lattari! Swym koncertem porwał publiczność do tańca a najbardziej znane hity zaśpiewał razem z fankami!

Koncert gwiazdy wieczoru Mariusza Kalagi przyciągnął sympatyków nawet z okolicznych gmin oraz sąsiednich województw. Ciepła barwa głosu i znane przeboje wokalisty wprawiły wszystkich w przyjemny nastrój!

Po koncercie przyszedł czas na wspólne biesiadowanie i tańce, dzięki wesołym nutom płynącym od zespołu Dual Voice & Girl.

Podczas tegorocznych dożynek na boisku w Starym Mieście nie zabrakło także dodatkowych atrakcji! Najmłodsi uczestnicy mogli bawić się na dmuchanych zjeżdżalniach oraz brały udział w kolorowych animacjach przygotowanych przez Lawendowe Gonty Monika Pietrasiak. Stoisko firmy Koma - usługi komunalne, przyciągało do siebie wielu ciekawskich… Wielka śmieciarka, namiot z gadżetami oraz balony i wiatraczki chwytały za oko nie tylko najmłodszych widzów ;) Dodatkowo w trakcie trwania Święta Plonów można było odwiedzić gminne stoisko informacyjno-konsultacyjne programu „Czyste powietrze”.

Dzięki Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich ze Starego Dzierzgonia, Starego Miasta oraz Przezmarka goście dożynkowi mogli rozkoszować się wspaniałymi daniami. Podziękowania należą się także Paniom z obsługi za wydawanie posiłków oraz za każdy uśmiech, którym raczyły uczestników imprezy!

Dzięki zaangażowaniu i współpracy lokalnych instytucji, firm i mieszkańców gminy, tegoroczne dożynki były bogate pod każdym względem!

Wójt Gminy Stary Dzierzgoń Marek Turlej oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Starym Dzierzgoniu Sławomir Buzanowski serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym osobom w organizację tegorocznego Święta Plonów:  

·         Kołom Gospodyń Wiejskich

·         Państwu Latek ze Starego Miasta

·         Paulinie i Grzegorzowi Dziwisz

·         Ewie i Bogdanowi Dziwisz

·         Jadwidze i Sylwestrowi Wernerowskim

·         Piotrowi Lewandowskiemu

·         Michałowi Lewandowskiemu

·         Ludwikowi Butkiewicz – Radnemu Powiatu Sztumskiego

·         Paulinie i Krzysztofowi Romanowskim

·         Cezaremu Szulczewskiemu – CPN Stary Dzierzgoń

·         Dariuszowi Waszczyszynowi

·         Pani Sołtys Marioli Kądziela       

·         Pani Sołtys Jolancie Gębusia i mieszkańcom Starego Miasta

·         Pracownikom Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego, Zakładu Komunalnego w Starym Dzierzgoniu, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Przedszkola Samorządowego „Niezapominajka” ze Starego Miasta

a także sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Dzierzgoniu, Bankowi Spółdzielczemu w Suszu oraz Mlekowicie

„ Dołożyliśmy wszelkich starań, aby tegoroczne Święto Plonów przebiegło w miłej atmosferze i mamy nadzieję, że na długo pozostanie w pamięci naszych gości dożynkowych. Do zobaczenia za rok!” – zaprasza Wójt Gminy Stary Dzierzgoń Marek Turlej wraz z dyrektorem GCKB.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmieniony ( Piątek, 01 Wrzesień 2023 07:46 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS