StaroDzierzgonianie

Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzierzgoniu realizuje projekt pn. „Zespół Ludowy StaroDierzgonianie – nauka śpiewu i tańca wraz z wyposażeniem”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”  w zakresie małych projektów objętego PROW na lata 2007-2013.

 

Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne

w Starym Dzierzgoniu

Święto Plonów 2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 01 Wrzesień 2023 07:08

Święto Plonów to czas dziękczynny za ukończenie żniw i prac polowych.

W sobotę 26 sierpnia br. odbyła się wspaniała uroczystość - Święto Plonów Gminy Stary Dzierzgoń. Część oficjalna rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Piotra i Pawła w Starym Mieście z udziałem trzech księży, którym przewodniczył ks. kan. Antoni Myjak – proboszcz parafii Stary Dzierzgoń. Uroczysty charakter ceremonii podkreślił udział orkiestry OSP z Zielonki Pasłęckiej. Po mszy świętej dożynkowy korowód wieńców wraz z uczestnikami przemaszerował na stadion sportowy w Starym Mieście, gdzie rozpoczęto obrzędy dożynkowe.

Zgodnie z tradycją, Starostowie dożynek – Paulina i  Grzegorz Dziwirz, przekazali gospodarzowi gminy Markowi Turlej chleb upieczony z ziarna tegorocznych zbiorów. Aby nikomu go w tym roku nie zabrakło, chleb został rozdzielony wśród wszystkich uczestników Święta Plonów. Dla osłody ciężkich dni prac polowych, podzielono również tort przygotowany z okazji zakończenia zbiorów plonów naszych ziem.

W dalszej części nadszedł czas na słowa podziękowania i uznania dla pracy rolników, które popłynęły z ust gospodarza gminy Marka Turlej a także zaproszonych gości Pana Karola Rabenda – Wiceministra aktywów państwowych oraz Pana Kazimierza Szewczun – Wicestarosty Powiatu Sztumskiego. Cieszymy się, że pomimo wielu obowiązków, dojechał do nas Józef Sarnowski – Wicemarszałek województwa pomorskiego.

Panie z KGW z Przezmarka obtańcowały wieńce dożynkowe, co było zapowiedzią rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Do konkursu stanęło 5 wieńców przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich ze Starego Miasta, Starego Dzierzgonia, Myślic, Lubochowa oraz Przezmarka. Doceniając zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie wieńców, komisja zdecydowała o przyznaniu wszystkim KGW pierwszych miejsc! Serdecznie gratulujemy Paniom z KGW z Przezmarka, których wieniec został wyłoniony do reprezentacji Gminy Stary Dzierzgoń w konkursie na dożynkach wojewódzkich w Szemudzie.

W trakcie Święta Plonów rozstrzygnięto i nagrodzono uczestników konkursu zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Dzierzgoniu „Bezpieczne wakacje na wsi”. Dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego „Twórcza Chata” wykazały się niezwykłym talentem i włożyły wiele serca w tworzenie swych prac plastycznych.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsze na scenie wystąpiły solistki Jagoda Wernerowska oraz Weronika Gida. Pełne uśmiechu i energii zaprezentowały utwory przygotowane na zajęciach wokalnych prowadzonych przez Dyrektora GCKB Sławomira Buzanowskiego. Nie zabrakło także ludowego akcentu i występów lokalnych zespołów – swój repertuar odśpiewały Panie z zespołu Aniołki Buzanka oraz Motławianki. Następnie Teatr Muzyczny „Hals” przedstawił ciekawy i zabawny program artystyczny pt. „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Gorące włoskie rytmy, piękne tancerki i niesamowity sceniczny temperament, to oczywiście występ Andrea Lattari! Swym koncertem porwał publiczność do tańca a najbardziej znane hity zaśpiewał razem z fankami!

Koncert gwiazdy wieczoru Mariusza Kalagi przyciągnął sympatyków nawet z okolicznych gmin oraz sąsiednich województw. Ciepła barwa głosu i znane przeboje wokalisty wprawiły wszystkich w przyjemny nastrój!

Po koncercie przyszedł czas na wspólne biesiadowanie i tańce, dzięki wesołym nutom płynącym od zespołu Dual Voice & Girl.

Podczas tegorocznych dożynek na boisku w Starym Mieście nie zabrakło także dodatkowych atrakcji! Najmłodsi uczestnicy mogli bawić się na dmuchanych zjeżdżalniach oraz brały udział w kolorowych animacjach przygotowanych przez Lawendowe Gonty Monika Pietrasiak. Stoisko firmy Koma - usługi komunalne, przyciągało do siebie wielu ciekawskich… Wielka śmieciarka, namiot z gadżetami oraz balony i wiatraczki chwytały za oko nie tylko najmłodszych widzów ;) Dodatkowo w trakcie trwania Święta Plonów można było odwiedzić gminne stoisko informacyjno-konsultacyjne programu „Czyste powietrze”.

Dzięki Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich ze Starego Dzierzgonia, Starego Miasta oraz Przezmarka goście dożynkowi mogli rozkoszować się wspaniałymi daniami. Podziękowania należą się także Paniom z obsługi za wydawanie posiłków oraz za każdy uśmiech, którym raczyły uczestników imprezy!

Dzięki zaangażowaniu i współpracy lokalnych instytucji, firm i mieszkańców gminy, tegoroczne dożynki były bogate pod każdym względem!

Wójt Gminy Stary Dzierzgoń Marek Turlej oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Starym Dzierzgoniu Sławomir Buzanowski serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym osobom w organizację tegorocznego Święta Plonów:  

·         Kołom Gospodyń Wiejskich

·         Państwu Latek ze Starego Miasta

·         Paulinie i Grzegorzowi Dziwisz

·         Ewie i Bogdanowi Dziwisz

·         Jadwidze i Sylwestrowi Wernerowskim

·         Piotrowi Lewandowskiemu

·         Michałowi Lewandowskiemu

·         Ludwikowi Butkiewicz – Radnemu Powiatu Sztumskiego

·         Paulinie i Krzysztofowi Romanowskim

·         Cezaremu Szulczewskiemu – CPN Stary Dzierzgoń

·         Dariuszowi Waszczyszynowi

·         Pani Sołtys Marioli Kądziela       

·         Pani Sołtys Jolancie Gębusia i mieszkańcom Starego Miasta

·         Pracownikom Gminnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego, Zakładu Komunalnego w Starym Dzierzgoniu, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Przedszkola Samorządowego „Niezapominajka” ze Starego Miasta

a także sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Dzierzgoniu, Bankowi Spółdzielczemu w Suszu oraz Mlekowicie

„ Dołożyliśmy wszelkich starań, aby tegoroczne Święto Plonów przebiegło w miłej atmosferze i mamy nadzieję, że na długo pozostanie w pamięci naszych gości dożynkowych. Do zobaczenia za rok!” – zaprasza Wójt Gminy Stary Dzierzgoń Marek Turlej wraz z dyrektorem GCKB.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmieniony ( Piątek, 01 Wrzesień 2023 07:46 )
 
Święto Plonów w Gminie Stary Dzierzgoń PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 16 Sierpień 2023 14:00

Serdecznie zapraszamy na Święto Plonów, które odbędzie się 26 sierpnia 2023r w Starym Mieście. Ten dzień będzie wyjątkowy pod każdym względem! Przed nami piękne, tradycyjne uroczystości, ale także dobra zabawa z ludową muzyką i tańcem.

Uroczystość rozpocznie Msza Św. o godz. 14:00 w kościele pw. Piotra i Pawła w Starym Mieście. Obchody Święta Plonów odbędą się na stadionie sportowym i już od 15:30 zaplanowano szereg atrakcji!

Dla dzieci przygotowano szereg atrakcji i zabaw, które poprowadzi Pani Monika Pietrasiak „Lawendowe Gonty”.  Będzie kolorowo i wesoło!

Na scenie wystąpią lokalni artyści: Jagoda Wernerowska, Weronika Gida, Zespół Motławianki, Aniołki Buzanka oraz Teatr Muzyczny „Hals”.

Z głośników usłyszymy także gorące włoskie przeboje, które zaprezentuje Andrea Lattari w swoim koncertowym repertuarze!

Gwiazda wieczoru pojawi się o godz. 20:00 i w tym roku wystąpi przed Państwem Mariusz Kalaga. Artysta swoją muzyką stara się trafiać w gust każdego odbiorcy. Wykonuje utwory zarówno energetyczne, jak i refleksyjne tworząc tzw. „Muzyczny koktajl”. Tą nazwą obdarował nie tylko jedną ze swoich płyt, ale również audycję radiową, którą samodzielnie prowadzi. Ciepła barwa głosu i niepowtarzalny kontakt z publicznością, to cechy jego wspaniałych koncertów!

Wieczór umili Państwu występ Zespołu Dual Voice & Girl oraz zachęci do dalszej biesiady i zabawy pod chmurką!

„Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić
i ziemi błogosławić i ludziom za pomoc dziękować,
jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce
pracy mozolnej i zabiegów całorocznych?”
Zygmunt Gloger

Święto Plonów to znakomity czas, aby w miłej atmosferze oraz w rytmie przyjemnej muzyki spędzić wspólnie czas!

Do zobaczenia!

Zmieniony ( Środa, 16 Sierpień 2023 14:04 )
 
Kolorowa biesiada w Lubochowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 28 Lipiec 2023 08:31
Serdecznie zapraszamy 5 sierpnia 2023 do Lubochowa na KOLOROWĄ BIESIADĘ! Wakacje to świetna pora na spotkania i wspólne tańce przy muzyce! Bogaty repertuar przedstawią lokalne zespoły biesiadno-ludowe a na najmłodszych będą czekały wielkie zjeżdżalnie oraz zabawy integracyjne!
Zaczynamy o 16:00!
Do zobaczenia!

Zmieniony ( Piątek, 28 Lipiec 2023 08:33 )
 
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 25 Lipiec 2023 09:00

W dniu 17 lipca 2023 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptował listę rankingową bibliotek uprawnionych do otrzymania dofinansowania w 2023 roku w ramach Kierunku interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytetu 1 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.

Jest nam bardzo miło poinformować, iż Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne w Starym Dzierzgoniu otrzymało dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w kwocie 6 000 zł.

Dzięki dofinansowaniu od Organizatora w budżecie biblioteki wyodrębniono również 6 000 zł na zakup nowości.  Cieszymy się, że nasza biblioteka będzie mogła zakupić książek za kwotę 12 000 zł! Takie wsparcie finansowe, to dla naszej biblioteki prawdziwa gratka!

 

Drodzy Czytelnicy!

Już od początku roku 2023 Biblioteka Publiczna Gminy Gardeja intensywnie dokonuje powiększenia księgozbioru.  Zawsze staramy się dopasować zakupy pod Państwa preferencje czytelnicze, więc znów prosimy o głosy!

Jakich autorów lubicie najbardziej? Najnowszy bestseller właśnie został wydany i masz ochotę go przeczytać? A może w naszym księgozbiorze ma być więcej książek historycznych, kucharskich czy przyrodniczych…?

Ankieta dostępna jest on-line: https://forms.gle/7qxmfmuKEKwiJiev6

oraz w wersji papierowej w siedzibie biblioteki: Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne w Starym Dzierzgoniu, Stary Dzierzgoń 22

Zmieniony ( Wtorek, 25 Lipiec 2023 09:03 )
 
Otwarcie lata w Przezmarku! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Czwartek, 22 Czerwiec 2023 10:14
Pogoda za oknem rozpieszcza nas pięknym słońcem! Więc możemy śmiało powiedzieć, że lato tuż, tuż!
Koniecznie zaznaczcie w kalendarzu wyjątkowe wydarzenie - OTWARCIE LATA, które odbędzie się 8 lipca 2023 w Przezmarku. Będzie gorąco i będzie się działo!
 
Na letniej scenie wystąpią lokalne zespoły biesiadno-ludowe a następnie zespół Szulerzy z wyjątkowym repertuarem rock&rollowo bluesowym oraz Andrea Lattari z włoskimi, gorącymi hitami!
 
Atmosferę podgrzeją do czerwoności występy zaproszonych artystów - Marcin CZERSKY Czerwiński, WonerS, Anastasiia Zakhandrevych a także król latino SKOLIM!!!!
 
Gorące rytmy i występy artystów porwą nas do wspólnej zabawy!
 
ZAPARSZAMY!
 

Zmieniony ( Czwartek, 22 Czerwiec 2023 10:18 )
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS